środa, 29 maja 2013

Lepiej kupić domenę i hosting cz. 2

Kiedyś napisałem na temat domen dość pobieżnie w tym poście. Tym razem chciałbym rozwinąć temat hostingu i domen w kontekście zarabiania w internecie. Ogólne stwierdzenie jest takie, że jeśli chcesz zabrać się za swój internetowy mini biznes, to musisz kupić domenę i miejsce na swoją stronę.
Ja uważam, że nie jest to koniecznością a jedynie udogodnieniem. Ale nie polecam wydawania pieniędzy na hosting i domenę, nawet jeśli stać Cię na to. Raczej każdego stać, bo koszta są niewielkie.

Czemu kupiona domena i hosting są udogodnieniem?

Zacznę od przyczyn prozaicznych, ale też ważnych. Na przykład bardziej estetycznie wygląda adres strony z końcówką .pl, .com, albo .eu. Natomiast zakończenie .wordpress, .blogspot, .blox, jogger przypominają bardziej strony ze zdjęciami nastolatek i ich kotów. Jest to zwykły stereotyp, ale jeśli chcesz przekonać ludzi uważających końcówkę .pl za profesjonalną, a zakończenie .blogspot za dziecinne to może warto zainwestować i sprowadzić takie osoby na swoją stronę. Ale blogger także daje radę, przynajmniej na początku. Warto chociażby odwiedzić oficjalny blog Google - jest to domena oparta na darmowym bloggerze.

Drugi powód też z kategorii prozaicznych. Lepiej mieć swoje, niż korzystać z cudzego. Trochę i w tym prawdy jest, bo niektórzy narzekają na darmowe blogi - zdarzają się przypadki usunięcia takich stron. Ale ja nie uważam, że mając własną domenę ma się kontrolę nad własnymi stronami. Myślę, że dobry haker może się na nią włamać - oczywiście żartuję, chyba że masz z kimś porachunki a ten ktoś zna się na tym:)
Co do kontroli i tym, że mając hosting jesteś na swoim - nie zapominaj, że wynajmujesz a nie posiadasz na własność. Ewentualnie serwery dedykowane dają większą niezależność, jednak i je także się wynajmuje.

Teraz przedstawię korzyści jakie płyną z wykupienia hostingu i domeny

Łatwiej pozycjonować stronę z końcówką pl, niż blogspot. I nie chodzi mi o to, czy algorytm google faworyzuje takie czy inne strony. Łatwiejsze pozycjonowanie wiąże się z tym, że w wielu katalogach stron nie można dodać witryn opartych na aliasach, subdomenach no i darmowych domenach(większość skryptów katalogów traktuje stronkę darmową jako subdomenę). Ten przykład odnosi się też do domen regionalnych, bo one są podobnie rozbudowane w nazwie jak darmowe. Niekiedy też administrator katalogu nie przyjmuje darmowych bo są darmowe, bo ma takie widzi mi się. Jak będziesz katalogował swoje stronki to sam zobaczysz.

Kolejna przyczyna to systemy wymiany linków. Jeśli chcesz na nich zarabiac, to musisz miec domeny regionalne, albo normalne krajowe i europejskie. Takie systemy nie przyjmują ugu, cba, a na pewno nie można dodać jakiegoś bloga typu blox. 

To chyba tyle w tym temacie. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz